Обзор на напредъка в областта на вътрешния пазар: държавите-членки следва да положат повече усилия за транспониране на правилата на ЕС
Брюксел, 29 септември 2011 г. – Да изведе Европа от икономическата стагнация — това е ключовата задача на единния пазар в настоящата криза. Ако обаче една или повече държави-членки забавят превръщането на правилата на ЕС в част от националното си законодателство, правната рамка на ЕС остава непълна, което води до разпокъсване на пазара, а ако не изпълнят поетите задължения, страдат икономическите интереси на всички останали държави-членки. Обзорът на Европейската комисия на напредъка в областта на вътрешния пазар показва, че е наложително държавите-членки да интензифицират своите усилия за транспонирането на правилата на ЕС в националното си законодателство. През разглеждания период (последните шест месеца) 16 от 27-те държави-членки надхвърлиха допустимия максимум от 1 % дефицит в транспонирането, установен от държавните и правителствените ръководители на ЕС през 2007 година.
Това означава, че средно 1,2 % от директивите за вътрешния пазар, чийто краен срок за въвеждане е изтекъл, все още не са транспонирани в националното законодателство. През ноември 2010 година този процент беше 0,9 %. Държавите-членки обаче намалиха с 5,5 месеца средното допълнително време, необходимо за транспонирането на директивите на ЕС в националното законодателство. Друг положителен факт се отнася до прилагането на законодателството на ЕС: спрямо 2007 година броят на нарушенията е намалял с една четвърт. Най-много производства за установяване на нарушения са открити от Комисията срещу Белгия, следвана от Гърция и Италия. Ако се вземат предвид всички показатели, отличниците отново са Малта и Латвия.
Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Мишел Барние заяви: „Единният пазар несъмнено е импулсът за новото развитие на нашата икономика. Ако искаме да разгърнем потенциала на единния пазар за възстановяване на темповете на растеж, трябва да гарантираме действителното транспониране и прилагане на неговите правила навсякъде. Все още има какво да се желае. С обединени усилия можем да постигнем по-добри резултати.“
Въвеждане на директивите за вътрешния пазар
•Максимумът от 1 % дефицит в транспонирането бе надхвърлен от държавите-членки за първи път през 2007 година. Средният дефицит в ЕС при транспонирането, т.е. процентът на свързаните с вътрешния пазар директиви, които не са въведени своевременно в националното законодателство, през изминалите шест месеца нарасна от 0,9 % на 1,2 % за 27-те държави-членки.
•Броят на държавите-членки, спазили този максимално допустим дефицит от 1 %, спадна от 20 на 11. България, Дания, Естония, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Латвия, Малта, Испания и Словакия все още се вместват в тези рамки, макар и с незначителен резерв.
•Със само две директиви, подлежащи на транспониране, Малта отново показва най-добри резултати.
•От общо 11-те държави-членки, вместили се в максимума от 1 %, само Естония е подобрила своя дефицит в транспонирането в сравнение с нивото от преди шест месеца: от 1,3 % през март на 0,9 % днес. Естония доказа, че независимо от трудните условия, постиженията при транспонирането могат да бъдат запазени или дори подобрени.
•Въпреки добрите резултати през март, Белгия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Румъния, Словения, Финландия, Швеция и Обединеното кралство сега надхвърлиха максимално допустимия 1 % дефицит.
•Освен това, в Австрия, Чешката република, Кипър, Унгария, Полша и Италия равнището на дефицита се задържа над границата от 1 %. В момента най-висок дефицит в транспонирането има Чешката република (2 %).
•Преди 18 месеца транспонирането на директивите отнемаше на държавите-членки средно 9 месеца допълнително след изтичането на крайния срок. Поради това Комисията призова всички държави-членки да се стремят да намалят закъсненията при транспонирането. Засега държавите-членки са успели да сведат средното закъснение при транспониране за ЕС до 5,5 месеца.
Нарушения
•Общият брой на производствата за установяване на нарушения, свързани с вътрешния пазар, продължава да намалява — в сравнение с 2007 година сега той е по-нисък с една четвърт.
•Днес средният брой за ЕС на откритите производства за установяване на нарушения е 37 за държава-членка, спрямо 40 преди половин година. По брой на откритите процедури продължава да води Белгия, следвана от Гърция и Италия.
•От държавите-членки се изисква да предприемат незабавни действия за изпълнение на решенията на Съда на Европейския съюз. Решаването на някои дела обаче все още отнема значително време — средно над 17 месеца.
•Най-голямо закъснение се отбелязва във Франция, където изпълнението на решенията на Съда отнема средно две години.
През април Комисията въведе Акта за единния пазар. Залегналите в него 12 инициативи за възобновяване на растежа са насочени към възстановяване на темповете на растеж на европейската икономика (вж. IP/11/469). Предпоставка за успеха на Акта за единния пазар е стриктният контрол върху прилагането на правилата на единния пазар. В документа се предлага задълбочаване на усилията чрез установяването на нови базови показатели, като намаляването на максимално допустимия дефицит в транспонирането до 0,5 %.
Форумът по въпросите на единния пазар, който ще се състои в Краков (Полша) на 3-ти и 4-ти октомври, си поставя за цел да осигури по-голяма ангажираност от страна на ключовите участници при транспонирането и прилагането на законодателството, свързано с единния пазар.
Повече информация за Обзора е на разположение в интернет на адрес:
http://ec.europa.eu/internal_market/score/index_en.htm
Форум по въпросите на единния пазар
За контакти:
Chantal Hughes (+32 2 296 44 50)
Catherine Bunyan (+32 2 299 65 12)
Carmel Dunne (+32 2 299 88 94)
Източник на информация:Рапид