Повишено използване на мобилни услуги, по-ниски цени за потребителите: европейският сектор на телекомуникационните услуги не се поддава на икономическия спад, се посочва в доклад на Комисията
Европа е на първо място в света по използване на мобилни телефонни услуги - с абонаменти, обхващащи 119 % от населението на ЕС през 2008 г., предава Рапид. Според доклад на ЕК за напредъка на единния пазар на телекомуникационни услуги приходите от сектора в ЕС (на стойност около 3 % от БВП на ЕС) през 2008 г. се оценяват на повече от 300 милиарда евро.
През 2008 г. средната стойност на сметките за мобилни телефони е намаляла от 21,48 евро на 19,49 евро. 75 % от европейските потребители вече имат интернет връзки със скорост 2 и повече мегабита в секунда
Вивиан Рединг, комисар по далекосъобщенията, призова да се повиши независимостта на националните регулатори. "Необходима ни е също така по-лоялна конкуренция между операторите на фиксирани и мобилни мрежи с оглед на по-голямото обединяване между фиксираната и мобилната телефония", каза тя.
Според данните от доклада равнището на използване на мобилни телефони нараства от 112 % от населението през 2007 г. на 119 % от населението през 2008 г. В Италия, Литва и Люксембург това равнище надвишава 140 %.
Дания и Холандия са световни лидери в широколентовия достъп с обхванати над 35 % от населението. Те водят - заедно с Швеция, Финландия, Обединеното кралство, Люксембург, Белгия, Германия и Франция - пред САЩ, където степента на разпространение сред населението през юли 2008 г. беше 25 %.
През 2008 г. 20,5 милиона потребители са сменили своя оператор на телефонни услуги, като са запазили фиксираните или мобилните си номера. В периода от 2003 г., когато такава смяна стана възможна, до октомври 2008 г. около 84 милиона абонати (17 % от гражданите на ЕС) са сменили оператора си.
Независимите национални регулатори на телекомуникационни услуги са крайно необходими за гарантиране на справедливо и ефикасно регулиране, но все още не са станали реалност във всичките 27 страни от ЕС. В ход са започнатите от Комисията процедури за нарушение срещу Литва, Латвия и Румъния, а за процедурата срещу Полша е сезиран Съдът на Европейските общности.
Продължава практиката на значителни несъответствия в таксите, които операторите начисляват помежду си за прехвърляне на повикванията от клиент на друга мрежа (от 0,02 евро/минута в Кипър до 0,16 евро/минута в България).
Запознайте с данните от доклада и допълнителна информация ТУК