Последни новини

1. Изявление на Европейската комисия по повод пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген
2. Проект за комфортен отдих бе отличен с четвърто място
3. Трета награда от BASE Смолян 2024
4. Втора награда в Бизнес академия BASE
5. "Cмoлян 360" щe пpeoбpaзи гpaд Смолян
6. Завърши бизнес академия BASE в Смолян
7. Прочуване на „Евробарометър“ за еврото

Всички новини

Добре дошла, Хърватия!

Добре дошла, Хърватия!

Създадена на: 02 07 2013

Представяне на Хърватия

Година на присъединяване към ЕС: 2013 г.

Столица: Загреб

Обща площ: 56 594 км?

Население: 4 398 150

Валута: куна

Шенгенско пространство: очаква се Хърватия да се присъедини към Шенгенското пространство до 2015 г.

Хърватия граничи с Босна и Херцеговина, Унгария, Черна гора, Сърбия и Словения. Тя е независима страна от 1991 г. В продължение на повече от 70 години преди това тя бе част от бивша Югославия.

История

Херцогство Хърватия възниква през VIII век, като 200 години по-късно става кралство. През следващите десетилетия то е изложено на силно влияние от страна на съседните Австрия и Унгария, а в периода между XV и XVII век влиза в чести сблъсъци с Османската империя.

Знаме

Трите цвята на хърватското знаме представляват трите влизащи в състава на Хърватия държави: Кралство Хърватия (червено и бяло), Кралство Славония (бяло и синьо) и Кралство Далмация (червено и синьо).

Парламентарна демокрация

Хърватия е парламентарна демокрация. Властта е разделена между: парламент, чиито членове се избират (законодателна), правителство и президент, който се избира (изпълнителна) и независими съдилища (съдебна).

География

По-голямата част от Хърватия е равнинна. Планините и особено плажовете на страната привличат множество посетители. В Хърватия има също 1246 острова с различна големина, 48 от които са населени.

Хърватия и ЕС

Хърватия стана 28-та държава от ЕС на 1 юли 2013 г., като подаде молба за членство през 2003 г. и започна преговори през 2005 г. Сега целта е по-нататъшна интеграция – очаква се Хърватия да се присъедини към Шенгенското пространство до 2015 г. Страната ще замени куната с еврото, когато нейната икономика отговаря на критериите за това — по отношение на инфлация, публични финанси, стабилност на обменния курс и лихви.

Подобно на другите страни от Съюза Хърватия трябва да прилага законите, за които е постигната договореност на равнище ЕС, като например закони за безопасността на храните, признаване на професионалните квалификации, придобити в други страни, или ограничения за това колко да плащат ползвателите на мобилни телефони за обаждания от чужбина.

За някои закони с Хърватия бе постигната договореност за преходни периоди. Така например тя ще запази ниски равнища на акцизите за цигари до края на 2017 г., а рибарите ще могат да продължат да ползват забранени в останалите страни от ЕС мрежи до юни 2014 г.

Интересни факти

-Най-малкият град в света се намира в Хърватия - в Хум живеят само 23-ма души!

-Далматинците, кучета с бяла кожа на черни петна произхождат от Далматинското крайбрежие в Хърватия. Първите сведения за тази порода е от маслена картина от 17 век, намираща се в далматински манастир.

-Хърватската валута - куна - е наречена така на малко животинче от рода на златките

-Съвременната вратовръзка, носена от бизнесмените по света произхожда от Хърватия

-Един от символите на столицата Загреб е лицитар - меденки с пъстра украса и форма на сърце.

Източник:Портал Европа

© 2008-2009 Нови Хоризонти, Europe Direct. Всички права запазени.
Europe Direct - Смолян Europe Direct