Парламентът подкрепи в сряда подхода на Европейската комисия за стимулиране на растежа и работните места след дебат за координацията на икономическите политики на страните членки през 2015 г. в рамките на т. нар. Европейски семестър. В дискусията участваха заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис и еврокомисарите Мариан Тейсен (социални въпроси) и Елжбиета Биенковска (вътрешен пазар, малки и средни предприятия).
Икономическите политики на комисията бяха разгледани от три различни ъгъла, което доведе до три отделни резолюции, подготвени от различни комисии. И трите документа бяха одобрени с голямо мнозинство от членовете на ЕП.
Годишен обзор на растежа 2015
Парламентът подкрепи подхода на ЕК за растеж и възстановяване, организиран в три стълба - инвестиции, структурни реформи и благоприятстваща растежа фискална консолидация. Това стана с гласуването на резолюцията на комисията по икономически и парични въпроси на ЕП.
„Реформите и фискалната консолидация са верният път да намалим безработицата и бедността в страните членки, най-засегнати от финансовата криза, и да помогнем на евро зоната да се върне към устойчив растеж“, заяви докладчикът Дариуш Росати (ЕНП, Полша).
В резолюцията депутатите призовават за по-голямо участие на националните парламенти в преговорите по Европейския семестър, повече действия и по-силна национална ангажираност със специфичните за всяка държава препоръки, от които през 2013 г. бяха реализирани едва 9%.
Те също отправят препоръки за една по-конкурентоспособна и устойчива Европа, подготвена да издържи на бъдещи кризи, включително чрез стъпки за интегриране на капиталовите пазари, борба с данъчните измами и укриването на данъци, завършване на вътрешния енергиен пазар на ЕС и по-ефективно функциониране на пазарите на труда.
Управление на единния пазар
В резолюция за управлението на единния пазар, изготвена от Илдико Гал-Пелц (ЕНП, Унгария) за комисията по вътрешния пазар, депутатите отново призовават за по-нататъшното интегриране на единния пазар в преговорите за Европейския семестър и приканват страните членки на ЕС да дадат възможност на ЕК да представи своите препоръки за отделните държави в националните парламенти преди да бъдат одобрени от Съвета на министрите.
„Управлението на единния пазар трябва да бъде подобрено, ако искаме да насърчим и улесним растежа, но също така и да служи като отправна точка за ангажимент за структурни реформи в страните членки“, заяви Гал-Пелц.
Социалните въпроси и заетостта
В резолюция за заетостта и социалните аспекти на Европейския семестър депутатите призовават за по-голяма гъвкавост в прилагането на реформите в страните членки в тежко финансово състояние, така че да се гарантира, че мерките за стабилност са съвместими с растежа, създаването на работни места и социалната държава. Резолюцията е изготвена от Серхио Гутиерес Прието (С&Д, Испания) за комисията по заетост и социални въпроси.
Парламентът също така посочва, че реформите на трудовия пазар в много страни членки не са намалили несигурността по отношение на работните места. ЕП отбелязва, че 43% от младите хора работят при несигурни условия, като например договори на непълно работно време или на принципа на фиктивната самостоятелна заетост. Депутатите препоръчват да се положат повече усилия за създаването на качествени работни места за младите европейци.
„Европейският парламент подкрепя инвестициите и фискалната отговорност, но те трябва винаги да бъдат съвместими с икономическия растеж и създаването на достойни работни места, социалната отговорност и Европейския социален модел“, заяви г-н Гутиерес Прието.
Приетите текстове (11.03.2015 г.)
Видеозапис от дебата (11.03.2015 г.)
Обобщение на дебата в Storify
https://storify.com/europarl_en/european-semester-debate
Изследване на ЕП: Европейският семестър: годишен обзор на растежа за 2015 г.
Обобщение на изпълнението за 2014 г. на специфичните препоръки за отделните държави
Изпълнение на специфичните препоръки към държавите членки
Източник: Пресслужба на Европейския парламент