Последни новини

1. Изявление на Европейската комисия по повод пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген
2. Проект за комфортен отдих бе отличен с четвърто място
3. Трета награда от BASE Смолян 2024
4. Втора награда в Бизнес академия BASE
5. "Cмoлян 360" щe пpeoбpaзи гpaд Смолян
6. Завърши бизнес академия BASE в Смолян
7. Прочуване на „Евробарометър“ за еврото

Всички новини

"Здравето" - темата на месец април от Европейската година за развитие

Създадена на: 02 04 2015

Здравеопазването е основно човешко право. Когато международната общност определи Целите на хилядолетието за развитие през 2000 г., много от тях пряко или косвено бяха свързани със здравето. Въпреки това напредъкът в тази област — особено що се отнася до здравето на жените и децата — в много страни е бавен. Така че нещата не се развиха точно според плана. Как можем да се поучим от случващото се и да излезем от порочния кръг, в който бедността води до влошаване на здравето, а лошото здравословно състояние е свързано с бедността?

Чиста вода и усмивки за хората с увреждания в Уганда

Маргарет Амонго е 43-годишна майка на четири деца, която страда от увреждане. Тя живее в село Боболо в област Амурия в североизточната част на Уганда. Тази област носи бремето на продължила две десетилетия гражданска война. В целия досегашен живот на Маргарет най-много затруднения ? е създавал достъпът до вода.

В много селски райони на Африка повечето хора с увреждания, възрастни хора и страдащи от хронични болести прекарват по-голямата част от живота си маргинализирани и лишени от човешко достойнство. В пет области в Североизточна Уганда, в които преди е имало конфликт, ЕС подпомага изпълнението на проект за осигуряване на безопасна вода и възпитание по санитарно-хигиенни въпроси в партньорство с организацията от Уганда WaterAid в рамките на фонда на ЕС за водата. Достъпът до вода е изключително важен за човешкото достойнство и здраве.

„Преди в Боболо да се появи източник на чиста вода, можехме да си наливаме вода само от мочурището в долината“, казва Маргарет. „Не можех да се изкача обратно нагоре с инвалидната количка, носейки голям съд за вода. Затова трябваше да карам без достатъчно вода в продължение на няколко дни или да чакам децата ми да се върнат от училище, за да ми помогнат с бутането на триколката“.

Преди малко повече от година обаче нещата се променили към по-добро, когато в селото на Маргарет започнало изпълнението на проекта за осигуряване на вода и санитарно-хигиенни условия. В рамките на проекта, ръководен от организацията от Уганда WaterAid, в селото е изграден кладенец за снабдяване с чиста вода. „Животът ми вече не беше същия, след като наблизо имаше чиста вода. Сега набавянето на вода ми отнема по-малко от 15 минути“, радва се Маргарет.

С налични материали тя успява също така да построи достъпно за нея отходно място и помещение за къпане, достатъчно голямо за инвалидната ? количка. В рамките на проекта помагат на Маргарет да се сдобие с резервоар за дъждовна вода. „През дъждовния сезон вече не се налага да ходя до кладенеца в селото. В резервоара се събира достатъчно вода, за да ми стигне за дълго време“, казва тя.

Изпълнителите на проекта прилагат общностен подход за подобряване на санитарно-хигиенните условия и практики в селото, като групират домакинствата в селото за повишаване на осведомеността, изграждане на капацитет и започване на действия. След това тези групи изграждат санитарно-хигиенни инсталации за хора с увреждания и домакинства с други уязвими хора. За построяването им се използват местни материали и методи на строителство. Методите на строителство включват използване на снопове суха трева за изграждане на стени за помещения за къпане и на 4-литрови метални туби за направа на умивалници, по-известни като лейки за миене на ръце, за тоалетните.

Маргарет е сред хората в Боболо, които са се възползвали от подобряването на санитарно-хигиенните условия. Като се има предвид подобреният достъп до чиста вода и санитарни и хигиенни условия за всички, Маргарет има достатъчно време да участва в събранията на селото и да допринася за тяхната работа, да се занимава с домакински задачи и да изкарва прехраната си, като сплита косите на клиенти и поправя дрехи. Случаят на Маргарет представлява вдъхновяващ пример за това как подобреният достъп до чиста вода, санитарни и хигиенни условия може да преобрази живота на хората с увреждания, на възрастните хора и на хората с хронични заболявания.

Маргарет не е сама. Много членове на общността под ръководството на ръководителя на тяхната група използват придобитите знания за създаване на иновации и за да направят санитарно-хигиенните помещения достъпни. WaterAid и други партньори по проекта редовно използват уроците, научени от тази дейност, за да влияят върху създателите на политики, така че достъпът до вода и санитарно-хигиенни условия да стане реалност за всички в Уганда.

Източник:www.europa.eu

© 2008-2009 Нови Хоризонти, Europe Direct. Всички права запазени.
Europe Direct - Смолян Europe Direct