В Официалния вестник на ЕС от 15 юни е публикувана покана за представяне на предложения по Програма „Младежта в действие", Действие 4.3 - „Системи за подкрепа на младежта" - Подпомагане на мобилност и обмен на лица, занимаващи се с въпросите на младежта.
Поканата цели да подпомогне експериментално дейности за мобилност и обмен на лица, занимаващи се с въпросите на младежта. Целта е те да бъдат насърчени да придобият нови умения и компетентности, за да обогатят своя профил като професионалисти по въпросите на младежта, както и с цел да бъдат подпомогнати да се адаптират по-добре към променящите се нужди на младите хора. Ще бъдат подпомогнати и дейности за изграждане на капацитета и развитие на участващите структури. По този начин поканата ще допринесе за изпълнението на политическия приоритет за подпомагане, признаване и професионализиране на работата с младите хора като хоризонтален инструмент на политиката в Европа. По тази покана се предоставят безвъзмездни средства за проекти.
Целите на поканата за представяне на предложения са:
- да се предостави на лицата, занимаващи се с въпросите на младежта, възможност да се запознаят с различни условия на работа в друга страна;
- да се проучи по-добре европейското измерение на работата с младите хора;
- да се повиши професионалната, междукултурната и езиковата компетентност на лицата, занимаващи се с въпросите на младежта;
- да се насърчи обменът на опит и подходи към работата с младите хора и неформалното образование в Европа;
- да се допринесе за разработване на по-здрави и повече на брой качествени партньорства между младежките организации в цяла Европа;
- да се повиши качеството и да се засили ролята на работата с младите хора в Европа.
Ще бъдат предпочетени проектите, които най-добре отразяват постоянните приоритети на програмата „Младежта в действие":
- участие на млади хора;
- културно разнообразие;
- европейско гражданство;
- включване на млади хора с по-малко възможности.
Също ще бъдат предпочетени проектите, които отразяват следните годишни приоритети:
Европейска година за борба с бедността и социалното изключване;
младежка безработица и насърчаване на активното участие на младите безработни в обществото;
повишаване на информираността и активността на младите хора относно глобалните предизвикателства като устойчивото развитие, промените в климата, миграцията, глобалните цели на десетилетието.
Допустими кандидати
Предложенията трябва да бъдат представени от организации с нестопанска цел. Такива организации могат да бъдат:
- неправителствени организации;
- организации, активни на европейско равнище в младежката сфера (ЕНПО), в които членуват организации от поне осем страни по програмата „Младежта в действие";
- публични органи на регионално или местно равнище.
Това се отнася както за кандидатстващите организации, така и за организациите партньори. Кандидатите трябва, към посочения краен срок за подаване на предложенията, да са юридически регистрирани от най-малко две години в една от страните по програмата.
Страните по програмата са следните:
- държавите-членки на Европейския съюз;
- страните от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), които са страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП): Исландия, Лихтенщайн и Норвегия;
- страните кандидатки, които се ползват от предприсъединителна стратегия в съответствие с общите принципи и с общите условия и клаузи, установени в рамковите споразумения с тези страни предвид участието им в програмите на ЕС: Турция.
Проектите трябва да се основават на солидно партньорство между две организации партньори от две различни страни по програмата, от които поне една от държава-членка на ЕС, изпълняващи съответно функциите на изпращаща и приемаща организация по отношение на лицето или лицата, занимаващи се с въпросите на младежта, които участват в проекта. Единият от двамата партньори поема функциите на координираща организация и кандидатства от името на двамата партньори пред Изпълнителната агенция за целия проект.
Допустими действия, участници и предложения
Проектът трябва да включва дейности с нестопанска цел, които са свързани с областта на младежта и неформалното образование. Проектите трябва да започнат между 1 март 2011 г. и 30 юни 2011 г.
Максималната продължителност на проектите е 12 месеца. Минималната продължителност на дейностите е 2 месеца, а максималната - 6 месеца.
Участниците в предложенията, подадени по тази покана трябва да са професионални лица, занимаващи се с въпросите на младежта, пребиваващи законно в една от страните по програмата „Младежта в действие". Допускат се както лица, работещи по трудови правоотношения, така и лица, работещи като доброволци в неправителствени организации или местни или регионални публични органи, които осъществяват дейности в областта на младежта. Няма възрастови ограничения за участниците.
За да се гарантират максимални предимства от учебната мобилност, както за отделния участник или участници, така и за изпращащата и приемащата организации, се изисква минимум двугодишен подходящ и документиран професионален опит в областта на работата с младите хора. Лицата, занимаващи се с въпросите на младежта, трябва да осъществяват документирано, редовно, структурирано и стабилно сътрудничество с изпращащата организация. Те трябва да бъдат посочени във формуляра за заявление.
Проектите ще подпомагат индивидуална мобилност на до две лица, занимаващи се с въпросите на младежта. Когато в проекта са включени 2 лица, занимаващи се с въпросите на младежта, проектът трябва да се основава на принципа на реципрочност, т. е. трябва да се осъществи двустранен обмен на лица, занимаващи се с въпросите на младежта, между двете организации партньори. Това ще позволи, също така, на партньорите да поддържат стабилността на своите човешки ресурси.
Лицата, занимаващи се с въпросите на младежта, които работят на доброволни начала, следва да представят доказателства, че имат солидна връзка, както и редовно, структурирано и дългосрочно сътрудничество с изпращащата ги организация.
Поканата не е насочена към млади доброволци, които работят нередовно в младежка организация или публичен орган.
Ще се вземат под внимание само напечатани предложения на един от официалните езици на ЕС, подадени чрез официалния формуляр за заявление, попълнен изцяло и изпратен до посочения краен срок, който е 22 октомври 2010 г. Заявлението трябва да се изпрати като един-единствен пакет в един екземпляр (оригиналният документ). Върху него трябва да са положени дата и подпис (изискват се оригинални подписи) от лицето, което е упълномощено да встъпва в правно задължение от името на кандидатстващата организация.
Заявлението трябва да бъде придружено от официално писмо от кандидатстващата организация, документи, удостоверяващи нейния финансов и оперативен капацитет и всички останали документи, посочени във формуляра на заявление.
Кандидатите трябва да се съобразят с правилата за финансиране по тази покана, определени в „приложение: Специални правила за финансиране" и с максималната сума за безвъзмездни средства, определена на 25 000 EUR.
Критерии за възлагане
Допустимите кандидатури ще бъдат оценявани въз основа на следните критерии:
Съответствие на проекта с целите и приоритетите на програмата „Младежта в действие" и на поканата за представяне на предложения (25 %)
Във връзка с това ще бъдат оценявани следните аспекти:
- проектът отговаря на общите цели и приоритети на програмата „Младежта в действие" (25 %);
- проектът отговаря на конкретните цели и приоритети на настоящата покана за представяне на предложения (75 %).
- Качество на проекта и на методите на работа, които включва (60 %)
Във връзка с това ще бъдат оценявани следните аспекти:
- високото качество на работната програма по отношение на съдържание и методология (включително качеството на етапите на подготовка и оценка), нейната яснота, последователност, новаторски аспекти и европейско измерение. Съгласуваността на програмите за дейностите,
- когато са включени две лица, занимаващи се с въпросите на младежта;
- качеството на партньорството, по-специално яснотата на задачите, на описанието на конкретната роля на партньорите в сътрудничеството, както и опита и мотивацията на партньорите да подготвят проекта и да продължат да развиват работата с младите хора. Ангажиментът на партньорите да предоставят подходящо съдействие на участниците;
активното участие на лицата, занимаващи се с въпросите на младежта, във формулирането на проекта;
- въздействието и значението на проекта за професионалната компетентност на участниците, както и за изграждането на капацитета на участващите партньори (например по-активно участие в международни дейности или допълнително развиване на дейностите с младежи);
- доказаната добавена стойност на проекта за участващите организации;
- прозрачността на проекта, например качеството на мерките за разпространение и оползотворяване на резултатите от проекта;
- мултиплициращият ефект на проекта, както и дългосрочната му жизнеспособност и потенциал за генериране на продължително и устойчиво сътрудничество, допълващи дейности или дългосрочни предимства за партньорите и участниците;
- съгласуваността на бюджета с дейностите, планирани в работната програма.
Профил на организаторите/участниците в проекта (15 %)
Във връзка с това ще бъдат оценявани следните аспекти:
- участието на организатори и/или участници, работещи с млади хора с по-малко възможности или с безработни млади хора;
- мотивацията и ангажираността на лицата, занимаващи се с въпросите на младежта, за участие в дейността за мобилност, принос към дейностите на приемащата структура и разпространение на резултатите от обучението в организацията, където работят след завръщането им.
Бюджет
Предвиденият общ бюджет за съфинансиране на проекти по настоящата покана е около 600 000 EUR. Максималният размер на безвъзмездните средства е 25 000 EUR.
Краен срок за подаване на заявления
Заявленията за кандидатстване трябва да се изпратят не по-късно от 22 октомври 2010 г. на следния адрес:
Education, Audiovisual and Culture Executive Agency
„Youth in Action" Programme - EACEA/15/10
BOUR 4/029
Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1
1140 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Заявленията се изпращат по пощата с дата, видна от пощенското клеймо или с фирма за експресни куриерски услуги като за дата на изпращане се приема датата, на която пратката е приета от куриерската фирма (моля, във формуляра на заявление приложете копие от разписка с датата на предаването на пратката). Заявления, изпратени по факс или електронна поща не се приемат.
Подробни насоки за кандидатите, формуляр на заявление и специалните правила за финансиране са достъпни в интернет на следния адрес: http://eacea.ec.europa.eu/youth/funding/2010/call_action_4_3_en.php
Заявленията за получаване на безвъзмездни средства се попълват във формуляра на заявление, изготвен специално за целта и съдържащ всички приложения и цялата необходима информация.
Източник на информация:Портал Европа